sobota, 24 października 2015

Sezon 2015/2016- Skarb kibica: Atlantic division


Na samym wstępie chcielibyśmy serdecznie przeprosić was za opóźnienia z publikacją nowego "Skarbu kibica" związane z niezależnymi od nas przeczynami. Bądźcie spokojni, do końca cyklu pozostały jeszcze dwa artykuły, więc zdążymy przed rozpoczęciem sezonu. Dlatego, że tak długo czekaliście, zaczynamy bez zbędnego gadania. Dzisiaj Atlantic division!



New York Knicks



Odeszli : Quincy Acy, Cole Aldrich, Andrea Bargnani, Shane Larkin, Alexey Shved, Jason Smith, Travis Wear

Przyszli : Aaron Afflalo, Robin Lopez, Kyle O'Quinn, Derrick Williams, Kevin Seraphin, Kristaps Porzingis, Jerian Grant, Thanasis Antetokounmpo, Sasha Vujacić

Jak z powyższego zestawienia można zauważyć stosunkowo dużo zawodników odeszło z Nowojorskich Knicks, ale jeszcze większa liczba wzmocniła szeregi tej organizacji. Nie są to może jakieś wielkie nazwiska jakie przybyły do miasta które nigdy nie śpi, ale tacy zawodnicy jak Aaron Afflalo, Robin Lopez i Kevin Seraphin coś znaczą w tej lidze.

Obecny skład:

Rozgrywający : Jose Calderon, Langston Galloway, Jerian Grant

Jose Calderon, ze względu na jego doświadczenie, myślę że może on zaczynać mecze w pierwszej piątce. Calderon to jeden z niewielu już rozgrywających w NBA, którzy myślą w pierwszej kolejności o swoich kolegach z drużyny niż o sobie. Takich graczy nazywa się Pass-First Point Guards. To kolejny powód za wystawieniem go jako startera- ktoś musi obsługiwać dobrymi podaniami Carmelo Anthonego.
Langston Galloway miał bardzo dobry poprzedni sezon, zagrał on w 45 spotkaniach w barwach Nowojorskich Knicks, podczas których średnio zdobywał: 11,8 punktów, 4,2 zbiórki i 3,3 asysty.

Rzucający obrońca : Arron Afflalo, Sasha Vujacic,

Aaron Afflalo, bardzo solidny zawodnik, potrafi przymierzyć za 3, a z półdystansu trafia niemalże każdy rzut. Myślę że będzie odwalał brudna robotę w obronie za Carmelo Anthonego. W trakcie off-season, gdy dowiedziałem się, że Aaron zdecydował się na grę dla Knicks, moja pierwsza myśl była taka „Wybrał pieniądze, a nie wygrywanie”. Ale z perspektywy czasu i po przeanalizowaniu składu Nowojorczyków doszedłem do wniosku, że nie był to tak bardzo zły ruch z jego strony. New York Knicks mają w tym roku szansę powalczyć nawet o playoffy. Nie twierdzę, że w nich zagrają ale mogą osiągnąć bardzo dobry wynik w porównaniu z zeszłym sezonem. 9,10 miejsce we Wschodniej Konferencji jest bardzo możliwe.

Niski skrzydłowy : Carmelo Anthony, Cleanthony Early, Lance Thomas

Carmelo Anthony, moim zdaniem najlepszy gracz ataku w NBA. Potrafi zrobić wszystko na połowie przeciwnika- zagrać w low post, świetnie rzucić z półdystansu, ale i za 3 rzuca niewiele gorzej, potrafi wjechać pod kosz i w razie niedogodnej sytuacji znaleźć kolegę na czystej pozycji. Cleanthony Early- nie rozumiem postawy Fishera, który nie grał za dużo Earlym, który jest naprawdę bardzo utalentowanym, atletycznym graczem z dobrą formą rzutu. Mam nadzieję, że w tym sezonie dostanie więcej minut.

Silny skrzydłowy : Kristaps Porzingis, Derrick Williams, Lou Amundson

Kristaps Porzingis, mówi się o nim młody Dirk Nowitzki, ale to, czy nim będzie dopiero się okaże. Moim zdaniem nie zbliży się on do poziomu Niemca. W dodatku w tak młodym wieku za często doznaje drobnych urazów.
Derrick Williams, ma szanse odbudować swoją karierę w Nowym Yorku. Nie zapominajmy że Derrick został wybrany z numerem drugim w Drafcie z 2011 roku. Problemem Williamsa jest to, że nie wiadomo jaka pozycja jest jego nominalną- czy niski skrzydłowy czy silny skrzydłowy.

Center : Robin Lopez, Kyle O'Quinn, Kevin Seraphin

Robin Lopez, Knicks chcieli ściągnąć w trakcie off-season Marca Gasola do swojej drużyny, ale to się nie udało, więc zdecydowali się na podpisanie Robina Lopeza. Drugi z braci bliźniaków może Gasolem nie jest, ale przyzwoitym centrem owszem. Dobrze broni i zbiera (szczególnie w ataku). Od czasu do czasu dobrze poda do kolegi na lepszej pozycji, co coraz częściej wymagane jest od środkowych we współczesnej koszykówce.
Kevin Seraphin marnował się w Waszyngtonie i zdecydował się przejść od Knicks, gdzie będzie pełnił większą role niż w stolicy USA. Gra on bardzo dobrze w ataku (posiada kilka dobrych ruchów w low poście) i przyzwoicie broni. Można powiedzieć, że uzupełnia się z Robinem Lopezem.



Brooklyn Nets



Odeszli : Mason Plumlee, Alan Anderson, Jerome Jordan, Darius Morris, Mirza Teletovic, Deron Williams, Steve Blake.

Przyszli : Andrea Bargnani, Wayne Ellington, Shane Larkin, Thomas Robinson, Rondae Hollis-Jefferson, Chris McCullough

Obecny skład:

Rozgrywający : Jarrett Jack, Shane Larkin, Donald Sloan,

Jarrett Jack, bardzo dobry sixman, ale nie podstawowy rozgrywający. Ma duże braki jeśli chodzi o obronę, a w dzisiejszej NBA, jeśli nie jesteś dobrym obrońcą na pozycji rozgrywającego, to zostaniesz zdominowany przez przeciwnika.
Shane Larkin- super szybki, ale i zarazem super niski jak na pozycję rozgrywającego (180cm). Swoje braki nadrabia tak jak przed chwilą wspomniałem szybkością i atletyzmem, ale także przyzwoitym rzutem.

Rzucający obrońca : Joe Johnson, Markel Brown, Wyane Ellington

Joe Johnson, tego pana raczej każdy fan NBA zna. Bardzo wszechstronny zawodnik. Kiedy potrzebujesz rzutu na zwycięstwo albo na remis, to podajesz piłkę do Iso Joe, a ten zamienia to na punkty. Bardzo skuteczny w końcówkach, myślę, że nawet najskuteczniejszy w obecnej NBA. Wyane Ellington może w końcu znajdzie sobie miejsce w lidze. Musi wykorzystać szansę, że Nets są aktualnie w małej przebudowie.

Niski skrzydłowy : Bojan Bogdanovic, Rondae Hollis-Jefferson, Quincy Miller

Rondae Hollis-Jefferson, najlepszy obrońca na pozycjach 2 i 3 w drafcie 2015. Jeśli trafi na dobry sztab szkoleniowy, to, moim zdaniem, ma potencjał na zostanie trochę słabszą wersją Kawhiego Leonarda. Nie zapominajmy, że Kawhi tak samo jak Rondae przychodząc do NBA nie posiadał ułożonego rzutu, nie był za dużym zagrożeniem za polem trzech sekund, no ale pod wodzą najlepszego trenera w historii NBA rozwinął swoje skrzydła.

Silny skrzydłowy : Thaddeus Young, Thomas Robinson, Chris McCullough

Thaddeus Young, jeden z najbardziej wszechstronnych zawodników NBA. Potrafi zrobić wszystko: zebrać, podać (bardzo niedoceniany podający), zagrać w low poście i rzucić z dystansu. Jedynym jego mankamentem jest obrona, która nie jest tragiczna, ale  też nie jest świetna. Przeciętny- to słowo najbardziej charakteryzuje jego defensywę.
Thomas Robinson. Mam nadzieje, że Brooklyn będzie miejscem, gdzie zadomowi się na dłużej. Zbiera, biega do kontrataków, potrafi przymierzyć z półdystansu, wykazuje duże zaangażowanie na parkiecie. Oby trener Hollins poznał się na jego talencie.

Center : Brook Lopez, Andrea Bargnani

Brook Lopez, bardzo utalentowany zawodnik ataku. Obrońca poniżej przeciętnej, w dodatku bardzo wolny. Zdrowie ostatnimi czasy mu nie dopisuje, ale miejmy nadzieję, że to się zmieni.
Andrea Bargnani- można praktycznie opisać go tak samo jak jego kolegę z drużyny Brooka, ale z jednym wyjątkiem: Andrea dobrze rzuca za trzy i jest szybszy od lepszego z braci Lopez.



Philadelphia 76ers



Odeszli : Luc Mbah a Moute, Jason Richardson, Glenn Robinson, Thomas Robinson, Henry Smith, Ish Smith, Jason Thompson

Przyszli : Carl Landry, Nick Stauskas, Pierre Jackson, Gerald Wallace, Jahlil Okafor, Richaun Holmes

Obecny skład:

Rozgrywający : Tony Wroten, Isaiah Canaan, Pierre Jackson
Rzucający obrońca : Nik Stauskas, Hollis Thompson
Niski skrzydłowy : Robert Covington, Jerami Grant, JaKarr Sampson
Silny skrzydłowy : Nerlens Noel, Carl Landry, Furkan Aldemir, Richuan Holmes
Center : Jahlil Okafor, Joel Embiid

Zapowiedź nadchodzącego sezonu?





Toronto Raptors


Odeszli : Landry Fields, Tyler Handsbrough, Chuck Hayes, Amir Johnson, Luke Ridnour, Greg Stiemsma, Lou Williams

Przyszli : Bismack Biyombo, DeMarre Carroll, Cory Joseph, Louis Scola, Delon Wright, Norman Powell

Obecny skład:

Rozgrywający : Kyle Lowry, Cory Joseph

Kyle Lowry, w końcu znalazł sobie miejsce. Dzięki Toronto Raptors organizacji, która w niego uwierzyła, zagrał w meczu gwiazd 2015. Końcówka poprzedniego sezonu nie była dla niego zbyt dobra, ponieważ borykał się z kontuzją pleców. Do dziś nie rozumiem dlaczego Raptors oddali Vasqueza do Milwaukee Bucks, jak dla mnie jest on najlepszym rezerwowym rozgrywającym NBA, a w ekipie z Kanady zapewniał jakość z ławki i spokojny odpoczynek dla Lowry'ego.

Rzucający obrońca : DeMar DeRozan, Terrence Ross, Norman Powell, Delon Wright

DeMar DeRozan, niewątpliwie najlepszy gracz Dinozaurów. Z roku na rok robi postępy i zbliża się do elity NBA na pozycji numer 2. Rozwinął w poprzednim sezonie swój rzut za 3, co sprawia, że staje się jeszcze bardziej niebezpieczny i nie do zatrzymania.
Terrence Ross- od pierwszego sezonu jaki spędził w lidze zza oceanu czekam aż rozwinie swoje skrzydła i pokaże swój cały potencjał. Mam nadzieje, że 4 rok w jego zawodowej karierze będzie tym przełomowym, w którym pokaże ile jest wart

Niski skrzydłowy : DeMarre Carroll, James Johnson, Bruno Cabocio

DeMarre Carroll, miał świetny poprzedni sezon w Atlancie. Czy jest w stanie powtórzyć to w Toronto? Szczerze powiedziawszy nie sądzę. Dlaczego? Ponieważ system Hawks oparty był na drużynowym graniu, tworzeniu pozycji dla kolegów. Z kolei system Raptors jest zupełnie inny. Bazuję on w większym stopniu na grze indywidualnej, a jak wiemy Carroll ma problemy ze stworzeniem pozycji pod siebie.
James Johnson, to gracz, który rzuci się po każdą bezpańską piłkę w jego okolicy. Potrafi przymierzyć zza łuku, wejść pod kosz i bronić. Cenna pomoc z grona rezerwowych.

Silny skrzydłowy : Louis Scola, Patrick Patterson

Louis Scola, jego kariera ma się już ku końcowi. Każdy sezon jest w jego wykonaniu coraz słabszy, niemniej jednak Argentyńczyk dalej podtrzymuje swój styl gry- solidny atak i mizerną obronę. Patrick Patterson to mój drugi ulubiony silny skrzydłowy zaraz po Chrisie Boshu. Patrick to typowy stretch four. Bardzo dobrze rzuca za 3, dobrze zbiera i broni, potrafi też wejść pod kosz jeśli tego potrzeba. Myślę, że w końcu znalazł sobie miejsce w Toronto i rozwinie się jeszcze bardziej jako zawodnik.

Center : Jonas Valanciunas, Bismack Biyombo, Luis Nogueira

Jonas Valanciunas, pokazał na tegorocznym EuroBaskecie, że potrafi grać na wysokim poziomie i momentami układać grę pod siebie. Pora przenieść dobre wrażenie z Mistrzostw Europy na parkiety NBA. Warunkami fizycznymi nie odstaje od kolegów z najlepszej ligi świata. Litwin musi się stać bardziej regularny w swoich poczynaniach. Jeśli on wejdzie na wyższy poziom, to myślę że Toronto Raptors też wskoczą na wyższy szczebel w hierarchii NBA.
Bismack Biyombo bardzo dobrze gra w obronie, świetnie blokuję, ale jest nieprzydatny w ataku. Raptors ściągnęli go za przysłowiową paczkę fistaszków, w porównaniu z tym, co dostał Tristan Thompson, a moim zdaniem Biyombo jest lepszym graczem niż TT.



Boston Celtics


Odeszli : Brandon Bass, Gigi Datome, Phil Pressey

Przyszli : Amir Johnson, David Lee, Perry Jones, Terry Rozier, R.J Hunter, Jordan Mickey

Obecny skład:

Rozgrywający : Isaiah Thomas, Marcus Smart, Terry Rozier

Marcus Smart, niewątpliwie gracz pierwszej piątki. Świetny obrońca. Śmiem twierdzić, że już jest jednym z najlepszych defensorów na pozycji rozgrywającego. Przyszły All-Star i niekwestionowany lider drużyny. Jedynym problemem Smarta jest to, że nie stanowi on aktualnie wielkiego zagrożenia z dystansu, ale z biegiem czasu to się zmieni.
Isaiah Thomas- myślę że w tym roku wygra on nagrodę dla Najlepszego Rezerwowego. Bardzo dynamiczny zawodnik z dobrym rzutem, ale niestety zawodzi w obronie. No i jest trochę za niski, aby zaczynać mecze w wyjściowym składzie.

Rzucający obrońca : Avery Bradley, James Young, R.J Hunter

Avery Bradley. Bardzo solidny gracz, który z roku na rok poprawia swój rzut i staję się coraz większym zagrożeniem na atakowanej połowie. Jest on za niski na pozycję rzucającego obrońcy (188) ale nadrabia te braki, swoją zadziornością w defensywie.

Niski skrzydłowy : Jae Crowder, Evan Turner, Perry Jones

Jea Crowred, z zadaniowca stał się graczem pierwszej piątki. Typowy 3&D player czyli zawodnik który dobrze rzuca za 3 i zarazem jest obrońcą powyżej przeciętnej.
Evana Turnera można nazwać mniejszą i mniej atletyczną wersją LeBrona Jamesa. Jego statystyki mogą wydawać się świadczyć przeciwko niemu: 9,5 ppg 5,1 rpg i 5,5 apg  nie robią wrażenia, ale możecie mi wierzyć lub nie, Evan ma bardzo duży wpływ na grę Bostończyków. Często pełni rolę drugiego, a czasami nawet pierwszego rozgrywającego.

Silny skrzydłowy : David Lee, Jared Sullinger, Amir Johnson, Jonas Jarebko, Jordan Mickey

David Lee. Czas zapomnieć o słabym poprzednim sezonie, biorąc pod uwagę statystki, zacząć wszystko od nowa i dodać mistrzowskie doświadczenie do młodej ekipy jaką są Boston Celtics.
Amir Johnson- zdziwiłem się, że opuścił Toronto i przeszedł do Bostonu. W moim odczuciu był on ważny elementem drużyny Raptors. Teraz to fani koniczynek mają szanse oglądać jego grę na co dzień. Może nie zdobywa on dużej liczby punktów, czy zbiórek, ale robi wiele małych rzeczy, które pomagają wygrać mecz, a nie są uwzględniane w statystykach: rzuci się po bezpańską piłkę , postawi dobrą zasłonę, zastawi swojego przeciwnika przy zbiórce.
Jared Sullinger. Krążą plotki, jakoby trener Stevens miałby zmarginalizować rolę tego młodego zawodnika. Wraz z rozpoczęciem sezonu dowiemy się, czy jest w tym ziarno prawdy.

Center : Tyler Zeller, Kelly Olynyk

Tyler Zeller- dobry obrońca i zbierający. Z roku na rok coraz lepszy gracz ataku. Potrafi solidnie zagrać w low poście.
Kelly Olynyk- to, co zdobędzie na atakowanej połowie, zaraz starci w obronie. Dobrze rzuca z dystansu, czym rozciąga grę i dobrze wpisuje się w filozofię dzisiejszej koszykówki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz